Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2 – niezbędne informacje

Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2

Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2

 • Przeznaczona do laptopów: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Dzięki niemu z łatwością dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB, kontrolę dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne położenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2

Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2 – naprawa

Naprawa dużej części awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (w większości wypadków przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już sporo działających i trwałych sposobów naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego gdzie dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu widoczne filmy są nagrywane w w naszym serwisie i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelakie próby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Jednakże nie można zanegować, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne jako że bywają przypadki, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się na tyle, że albo jest nie do uratowania bądź koszt jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą takiego rozwiązania problemu jest szczególnie cena (chociaż nie zawsze). Mimo to trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama awaria może dać o sobie znać toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał czy też płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna MBX-236 1-884-667-13 A1827482A Sony Vaio VPC-Z2

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj