Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS – bazowe informacje

Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS

Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS

 • Przeznaczona do laptopów: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na pojedyncze role spełniane przez poszczególny moduł. Za jego pośrednictwem z łatwością dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę portów USB, kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – faktycznie fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS

Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS – naprawa

Naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dużą naprawialnością, czyli, iż w wypadku samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (przeważnie przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już sporo działających i trwałych sposobów usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego gdzie wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od toku tego rodzaju incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS – przykłady napraw

Wszelkie niżej pokazywane nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelkie sposoby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Choć nie sposób wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne jako że zdarzają się przypadki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo jest nie do wskrzeszenia bądź koszt jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w licznej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem takiego rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednakże nie w każdym przypadku). Mimo to trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna MBX-195 M791 REV 1.0 1P-0089J00-8010 Sony Vaio VGN-NS

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj