Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS – niezbędne informacje

Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS

Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS

 • Stosowana w laptopach: Sony VAIO
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego pomocy łatwiej zrozumiemy które części odpowiadają np. za osbługę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – naprawdę fizyczne rozlokowanie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS

Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dużą naprawialnością, czyli, iż w wypadku samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (z reguły usterka fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo wydajnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej przedstawiane materiały są realizowane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym w momencie gdy jakiekolwiek sposoby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Aczkolwiek nie sposób zanegować, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne dlatego że bywają przypadki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna bądź wartość jej naprawy sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w sporej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż zaletą takiego typu rozwiązania jest głównie cena (jednakże nie zawsze). Mimo to powinno się mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju wada może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, komputer spadał czy też płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, niemniej jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna MBX-195 M790 REV 1.1 1P-0087J04-8011 Sony Vaio VGN-NS

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj