Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW – bazowe informacje

Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW

Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW

 • Przeznaczona do laptopów: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na indywidualne role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu z łatwością dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę portów USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW

Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (na ogół usterka fabryczna) usterki – wypracowano już sporo działających i długotrwałych sposobów naprawy.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu dojdzie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW – przykłady napraw

Wszelkie u dołu widoczne filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek próby naprawy zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Chociaż nie można wyprzeć się, iż zdarzają się przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się usterki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna lub wartość jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w ogromnej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania jest głównie cena (chociaż nie w każdym przypadku). Jednakże trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama wada może dać o sobie znać toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał czy też płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna MBX-189 M761 REV 1.1 1P-0087J03-8011 Sony Vaio VGN-FW

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj