Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR – niezbędne informacje

Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR

Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR

 • Dla notebooków: Sony VAIO
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Patrząc na niego łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB, kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – faktycznie fizyczne umieszczenie konkretnych modułów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR

Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR – naprawa

Naprawa dużej części awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już dużo efektywnych i trwałych procedur usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie dopłynie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem skrajnym kiedy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nieraz kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej nie można zanegować, iż są naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne jako że bywają awarie, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest oczywiście przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna lub wartość jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w sporej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (jednak nie w każdym przypadku). Mimo to powinno się uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna MBX 156 A1185825A Sony Vaio VGN-AR

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj