Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR – bazowe informacje

Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR

Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR

 • Dla notebooków: Sony VAIO
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny element. Za jego pośrednictwem będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych i wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – tak naprawdę fizyczne położenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR

Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w momencie samorzutnej, często powtarzającej się (zwykle niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już dużo efektywnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od toku takiego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR – przykłady napraw

Wszelkie u dołu pokazywane nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym w momencie gdy jakiekolwiek sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele tańsze. Chociaż nie można wyprzeć się, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się awarie, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna tudzież całkowity koszt jej naprawy przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Lecz w licznej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż atutem takiego rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednakże nie w każdym przypadku). Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju wada może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, notebook spadał bądź płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna MBX-156 A1185823A Sony Vaio VGN-AR

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj