Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ – podstawowe informacje

Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ

Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role spełniane przez dany element. Za jego pośrednictwem z łatwością dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, kontrolę dysków twardych a także wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych modułów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ

Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty.

Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często powtarzającej się (przeważnie przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już sporo działających i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie wleje się ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej przedstawiane materiały są realizowane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelkie sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej jednak nie sposób zanegować, iż występują naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne jako że bywają przypadki, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna tudzież wartość jej przywrócenia do działania o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Lecz w sporej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą takiego rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednak nie zawsze). Aczkolwiek trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama wada może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna MBX-147 A1216408A Sony Vaio VGN-SZ

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj