Ocena użytkowników:

Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA – podstawowe informacje

Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA

Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA

 • Przeznaczona do laptopów: Sony VAIO
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany element. Patrząc na niego z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę złączy USB, kontrolowanie dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA

Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (w większości wypadków usterka fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo efektywnych i trwałych procedur naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej widoczne nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele tańsze. Jednakże nie można zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ zdarzają się usterki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo jest nie do wskrzeszenia bądź koszt jej naprawy przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego typu rozwiązania problemu jest głównie cena (jednakże nie zawsze). Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna M960 MBX-224 1P-009CJ01-8011 A1771575A Sony Vaio VPC-EB VPC-EA

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj