Ocena użytkowników:

Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR – podstawowe informacje

Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR

Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Sony VAIO
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na indywidualne role realizowane przez dany moduł. Za jego pośrednictwem łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB, kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – faktycznie fizyczne umieszczenie konkretnych modułów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR

Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR – naprawa

Naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, często powtarzającej się (przeważnie przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już sporo działających i długotrwałych sposobów naprawy.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od marki płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego gdzie dopłynie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR – przykłady napraw

Wszelkie u dołu pokazywane filmy są realizowane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelakie próby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Chociaż nie sposób wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne gdyż zdarzają się usterki, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania lub wysokość kosztów jej przywrócenia do działania sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w sporej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania jest głównie cena (jednakże nie zawsze). Aczkolwiek powinno się rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama awaria może ukazać się ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna M611 Main Board MBX-176 Rev 1.0 Sony Vaio VGN-AR

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj