Ocena użytkowników:

Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE – bazowe informacje

Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE

Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE

 • Dla notebooków: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na indywidualne role realizowane przez dany moduł. Patrząc na niego łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę portów USB, kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – tak naprawdę fizyczne położenie danych modułów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE

Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zwykle usterka fabryczna) usterki – opisano już dużo wydajnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego gdzie dopłynie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od toku takiego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym za moment) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Jednakże nie można wyprzeć się, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne jako że zdarzają się awarie, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego nabycie nowej jest naturalnie rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo jest nie do uratowania bądź koszt jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w sporej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania jest w szczególności cena (jednak nie zawsze). Mimo to powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama wada może ukazać się ponownie wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna DANE7MB16D0 REV D Sony Vaio VPC-EE

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj