Ocena użytkowników:

Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF – niezbędne informacje

Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF

Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role realizowane przez dany moduł. Za jego pośrednictwem z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF

Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już dużo wydajnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu widoczne materiały są nagrywane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Chociaż nie można wyprzeć się, iż występują naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają usterki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się na tyle, że albo jest nie do wskrzeszenia bądź koszt jej przywrócenia do działania o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w ogromnej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednak nie zawsze). Mimo to powinno się mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna DA0NE8MB6C0 REV C Sony Vaio VPCEF

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj