Ocena użytkowników:

Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS – podstawowe informacje

Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS

Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS

 • Stosowana w laptopach: Sony VAIO
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego pomocy dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne położenie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS

Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty.

Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w razie samorzutnej, często występującej (na ogół usterka fabryczna) usterki – opisano już dużo działających i trwałych sposobów usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego gdzie dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej przedstawiane nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym kiedy wszelakie próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Choć nie można wyprzeć się, iż są naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne ponieważ zdarzają się usterki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna tudzież koszt jej przywrócenia do działania przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Lecz w licznej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem tego rodzaju rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (jednakże nie zawsze). Mimo to powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna A1562029A MBX-196 DA0GD2MB8D0 Sony Vaio VGN-CS

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj