Ocena użytkowników:

Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ – niezbędne informacje

Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ

Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ

 • Stosowana w notebookach: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role realizowane przez dany element. Przy jego pomocy będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę portów USB, kontrolowanie dysków twardych i wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ

Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się wysokim współczynnikiem sukcesywnośći napraw, czyli, iż w wypadku samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (na ogół usterka fabryczna) usterki – wypracowano już dużo wydajnych i trwałych sposobów naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego gdzie dopłynie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ – przykłady napraw

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym podczas gdy jakiekolwiek próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nieraz zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie można wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że bywają awarie, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna bądź całkowity koszt jej naprawy przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Lecz w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania problemu jest w szczególności cena (aczkolwiek nie zawsze). Niemniej jednak powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna A1273689A MBX-165 MS90 Sony Vaio VGN-FZ

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj