Ocena użytkowników:

Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C – bazowe informacje

Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C

Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C

 • Stosowana w notebookach: SAMSUNG
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo przedstawi segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – naprawdę fizyczne położenie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C

Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzalnej (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – opisano już sporo działających i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C – przykłady napraw

Wszelkie u dołu widoczne materiały są nagrywane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelakie sposoby usunięcia problemu zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele tańsze. Jednakże nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają usterki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest rzecz jasna sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo jest nie do uratowania bądź całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w licznej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem takiego typu rozwiązania jest w głównej mierze cena (aczkolwiek nie zawsze). Aczkolwiek powinno się mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama wada może dać o sobie znać w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna QCLA4 LA-8861P REV 2.0 Samsung NP350V5C

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj