Ocena użytkowników:

Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540 – podstawowe informacje

Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540

Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540

 • Stosowana w notebookach: SAMSUNG
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opisaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role spełniane przez poszczególny element. Za jego pośrednictwem łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych jak i również wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – faktycznie fizyczne umieszczenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540

Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540 – naprawa

Naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, często występującej (zazwyczaj usterka fabryczna) usterki – zredagowano już sporo wydajnych i trwałych procedur naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu przedstawiane nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek sposoby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Aczkolwiek nie można wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest oczywiście przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna lub całkowity koszt jej przywrócenia do działania o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w ogromnej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego rozwiązania jest głównie cena (aczkolwiek nie zawsze). Jednakże powinno się rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna Bremen2-L REV 1.0 BA41-0128A Samsung R538-R540

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj