Ocena użytkowników:

Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530 – podstawowe informacje

Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530

Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530

 • Używana w laptopach: SAMSUNG
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie segmentację na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Przy jego pomocy z łatwością dowiemy się które części odpowiadają np. za osbługę portów USB, realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – naprawdę fizyczne położenie danych komponentów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530

Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530 – naprawa

Naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się wysokim współczynnikiem sukcesywnośći napraw, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzalnej (w większości wypadków niedoskonałość fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo działających i długotrwałych sposobów naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w którym miejscu dojdzie ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu pokazywane materiały są realizowane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelkie próby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie sposób wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają usterki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest oczywiście przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna lub wysokość kosztów jej naprawy o wiele przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w sporej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego rozwiązania problemu jest głównie cena (jednakże nie zawsze). Niemniej jednak trzeba rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna BA92-06772A BA92-06772B Samsung Q430-Q530

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj