Ocena użytkowników:

Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470 – niezbędne informacje

Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470

Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470

 • Stosowana w notebookach: Lenovo
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a dodatkowo wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470

Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470 – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty.

Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470 – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzalnej (z reguły przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już dużo efektywnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od toku tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej przedstawiane materiały są nagrywane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym podczas gdy jakiekolwiek próby naprawy zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Niemniej jednak nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się usterki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo jest nie do wskrzeszenia bądź kwota jej naprawy o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w ogromnej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania jest w szczególności cena (jednakże nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna PIWG1 LA-6751P REV 1.0 Lenovo IdeaPad G470

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj