Ocena użytkowników:

Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465 – podstawowe informacje

Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465

Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465

 • Przeznaczona do laptopów: Lenovo
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na pojedyncze role spełniane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne położenie konkretnych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465

Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465 – naprawa

Naprawa dużej części awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, często powtarzającej się (przeważnie niedoskonałość fabryczna) usterki – stworzono już sporo wydajnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde osobne zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej przedstawiane filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym za moment) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nierzadko zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Choć nie można wyprzeć się, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bo zdarzają się awarie, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest naturalnie przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia bądź wartość jej przywrócenia do działania o wiele przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania jest szczególnie cena (chociaż nie zawsze). Jednakże trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama wada może dać o sobie znać wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, niemniej jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna NAWE5 LA-5753P Rev 1.A Lenovo IdeaPad Z465

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj