Ocena użytkowników:

Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560 – bazowe informacje

Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560

Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Lenovo
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role realizowane przez dany moduł. Patrząc na niego będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych i wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – tak naprawdę fizyczne położenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560

Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560 – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, często występującej (na ogół przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo działających i długotrwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560 – przykłady napraw

Wszelkie u dołu pokazywane materiały są nagrywane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem skrajnym podczas gdy jakiekolwiek sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Choć nie sposób zanegować, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne jako że zdarzają się przypadki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo jest nie do wskrzeszenia bądź wartość jej naprawy o wiele przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Lecz w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego typu rozwiązania jest szczególnie cena (jednak nie w każdym przypadku). Mimo to trzeba rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama awaria może dać o sobie znać w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna MB 48.4JW06.011 Lenovo IdeaPad V560

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj