Ocena użytkowników:

Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200 – niezbędne informacje

Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200

Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200

 • Używana w laptopach: Lenovo
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany element. Przy jego użyciu dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200

Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200 – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w razie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – zredagowano już sporo efektywnych i trwałych sposobów naprawy.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu widoczne filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelakie próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nieraz zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Chociaż nie sposób zanegować, iż występują naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne gdyż zdarzają się awarie, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna tudzież wysokość kosztów jej naprawy przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż pozytywną stroną takiego typu rozwiązania jest w szczególności cena (jednak nie zawsze). Jednakże trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, komputer spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna IEL10 LA-3451P REV 1.0 Lenovo 3000 N200

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj