Ocena użytkowników:

Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30 – bazowe informacje

Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30

Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30

 • Stosowana w notebookach: Lenovo
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie segmentację na indywidualne role realizowane przez poszczególny element. Patrząc na niego będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych a dodatkowo wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30

Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30 – naprawa

Naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (w większości wypadków przypadłość fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo wydajnych i trwałych sposobów usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od marki płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od toku takiego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30 – przykłady napraw

Wszelkie u dołu widoczne materiały są realizowane w w naszym serwisie i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym podczas gdy jakiekolwiek próby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Choć nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bo zdarzają się usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nie do wskrzeszenia tudzież kwota jej przywrócenia do działania sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania jest głównie cena (jednak nie w każdym przypadku). Niemniej jednak powinno się mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna DAPS1AMB8C0 REV C Lenovo ThinkPad Edge 13-E30

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj