Ocena użytkowników:

Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560 – bazowe informacje

Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560

Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560

 • Używana w laptopach: Lenovo
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany moduł. Przy jego pomocy dowiemy się które części odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – faktycznie fizyczne rozlokowanie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560

Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560 – naprawa

Naprawa większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w razie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zwykle usterka fabryczna) usterki – wypracowano już dużo efektywnych i trwałych sposobów usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie dopłynie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej przedstawiane filmy są nagrywane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym podczas gdy jakiekolwiek sposoby naprawy zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nierzadko zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Aczkolwiek nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają przypadki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia lub kwota jej naprawy przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w licznej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego typu rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (aczkolwiek nie zawsze). Mimo to powinno się mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, komputer spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, niemniej jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna DAKL3AMB8E0 REV E Lenovo IdeaPad Y560

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj