Ocena użytkowników:

Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400 – niezbędne informacje

Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400

Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Lenovo
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Za jego pośrednictwem będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za osbługę portów USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – faktycznie fizyczne umieszczenie konkretnych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400

Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400 – naprawa

Naprawa większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w razie samorzutnej, powtarzalnej (przeważnie usterka fabryczna) usterki – wypracowano już sporo wydajnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde osobne zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od postępu tego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu widoczne filmy są nagrywane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym za moment) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelkie sposoby naprawy zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej jednak nie sposób zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne jako że zdarzają się przypadki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo jest nienaprawialna lub wysokość kosztów jej naprawy przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednakże nie zawsze). Jednakże powinno się rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama wada może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna 60Y3761 Lenovo ThinkPad T400

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj