Ocena użytkowników:

Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570 – podstawowe informacje

Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570

Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570

 • Używana w laptopach: Lenovo
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany element. Dzięki niemu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za osbługę portów USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – faktycznie fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570

Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570 – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570 – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużą naprawialnością, czyli, iż w momencie samorzutnej, często powtarzającej się (zwykle niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już sporo efektywnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od typu płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu pokazywane materiały są realizowane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek sposoby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Choć nie można wyprzeć się, iż występują naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się przypadki, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania tudzież wartość jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w sporej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż zaletą takiego typu rozwiązania problemu jest głównie cena (jednakże nie zawsze). Jednakże trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna 48.4PA01.021 Lenovo IdeaPad V470 V570 B570 Z570

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj