Ocena użytkowników:

Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550 – bazowe informacje

Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550

Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550

 • Przeznaczona do laptopów: Lenovo
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany element. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za osbługę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – tak naprawdę fizyczne położenie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550

Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550 – naprawa

Naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się wysokim współczynnikiem sukcesywnośći napraw, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (w większości wypadków niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo efektywnych i trwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od typu płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane filmy są nagrywane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelkie sposoby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Chociaż nie sposób wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają awarie, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku zakup nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo jest nienaprawialna lub wartość jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem takiego rozwiązania jest głównie cena (jednak nie w każdym przypadku). Niemniej jednak powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, niemniej jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna 48.4EC01.0SB Lenovo IdeaPad U550

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj