Ocena użytkowników:

Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500 – podstawowe informacje

Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500

Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500

 • Używana w laptopach: Lenovo
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo przedstawi rozkład na pojedyncze role realizowane przez poszczególny element. Dzięki niemu z łatwością dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za osbługę portów USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych a także wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500

Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w razie samorzutnej, często występującej (w większości wypadków niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już dużo efektywnych i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od typu płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od toku tego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane filmy są nagrywane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym kiedy wszelkie próby naprawy zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie sposób zanegować, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest naturalnie rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo jest nie do wskrzeszenia lub wartość jej przywrócenia do działania o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (aczkolwiek nie zawsze). Niemniej jednak powinno się rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał bądź płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna 42W8131 Lenovo ThinkPad T500

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj