Ocena użytkowników:

Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61 – bazowe informacje

Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61

Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61

 • Stosowana w laptopach: Lenovo
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, stworzyliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na pojedyncze role spełniane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę portów USB, kontrolowanie dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – naprawdę fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61

Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61 – naprawa

Naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się wysokim współczynnikiem sukcesywnośći napraw, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, często powtarzającej się (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już sporo wydajnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od toku tego rodzaju incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu pokazywane nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek próby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele tańsze. Chociaż nie można wyprzeć się, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają awarie, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest naturalnie przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania bądź koszt jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w licznej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania jest w głównej mierze cena (aczkolwiek nie zawsze). Mimo to trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna 42W7649 Lenovo ThinkPad T61

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj