Ocena użytkowników:

Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420 – niezbędne informacje

Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420

Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420

 • Dla notebooków: Lenovo
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role realizowane przez poszczególny moduł. Patrząc na niego łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB, kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420

Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420 – naprawa

Naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużą naprawialnością, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, powtarzalnej (przeważnie niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo działających i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tych usterek jest niezależny od typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420 – przykłady napraw

Wszelkie niżej pokazywane materiały są realizowane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym za moment) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie można wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia bądź wysokość kosztów jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w sporej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednak nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna 04W0462 Lenovo ThinkPad Edge E420

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj