Ocena użytkowników:

Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43 – niezbędne informacje

Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43

Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43

 • Stosowana w notebookach: HP (Hewlett-Packard)
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Przy jego użyciu z łatwością dowiemy się które części odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, kontrolę dysków twardych jak i również wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – faktycznie fizyczne umieszczenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43

Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43 – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w momencie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (w większości wypadków przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo wydajnych i trwałych procedur naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde osobne zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego gdzie dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu widoczne filmy są nagrywane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym za moment) jest krokiem skrajnym kiedy jakiekolwiek sposoby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nieraz kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele tańsze. Chociaż nie sposób wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bo bywają awarie, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania bądź całkowity koszt jej przywrócenia do działania przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Lecz w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania problemu jest w szczególności cena (jednakże nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna 646176-001 HP Compaq CQ43

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj