Ocena użytkowników:

Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z – bazowe informacje

Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z

Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z

 • Stosowana w laptopach: HP (Hewlett-Packard)
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Patrząc na niego z łatwością dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszelkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne położenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z

Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty.

Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z – naprawa

Naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, często powtarzającej się (z reguły usterka fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo efektywnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek jest niezależny od typu płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde osobne zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej pokazywane filmy są nagrywane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym kiedy wszelkie sposoby naprawy zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nieraz kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Aczkolwiek nie sposób zanegować, iż występują naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają przypadki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo jest nie do uratowania tudzież kwota jej naprawy przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego typu rozwiązania problemu jest szczególnie cena (aczkolwiek nie zawsze). Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – ta sama awaria może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, komputer spadał albo płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna 606344-001 HP Pavilion DM3Z

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj