Ocena użytkowników:

Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511 – bazowe informacje

Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511

Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511

 • Stosowana w notebookach: HP (Hewlett-Packard)
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na indywidualne role realizowane przez poszczególny moduł. Za jego pośrednictwem dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę portów USB, kontrolę dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511

Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, często powtarzającej się (zazwyczaj przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już sporo wydajnych i trwałych sposobów usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej widoczne nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym kiedy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej jednak nie sposób zanegować, iż występują naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się przypadki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna bądź wartość jej przywrócenia do sprawności przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w licznej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania jest głównie cena (jednak nie zawsze). Aczkolwiek powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama awaria może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, komputer spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna 538408-001 HP Compaq CQ511

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj