Ocena użytkowników:

Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515 – podstawowe informacje

Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515

Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515

 • Przeznaczona do laptopów: HP (Hewlett-Packard)
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Patrząc na niego dowiemy się które części odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych a dodatkowo wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – tak naprawdę fizyczne położenie danych modułów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515

Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515 – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515 – naprawa

Naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (przeważnie niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już dużo działających i trwałych procedur naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu marki płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od toku tego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane materiały są realizowane w w naszym serwisie i przedstawiamy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelakie próby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej nie można zanegować, iż są naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się przypadki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest naturalnie przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna bądź wysokość kosztów jej naprawy o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w licznej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż zaletą tego rodzaju rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednak nie w każdym przypadku). Jednakże trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna 538391-001 HP Compaq CQ515

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj