Ocena użytkowników:

Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16 – bazowe informacje

Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16

Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16

 • Dla notebooków: HP (Hewlett-Packard)
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie segmentację na indywidualne role spełniane przez dany moduł. Patrząc na niego będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które części odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych a także wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16

Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16 – naprawa

Naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, powtarzalnej (w większości wypadków usterka fabryczna) usterki – wypracowano już mnóstwo działających i trwałych procedur usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu widoczne filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej jednak nie można wyprzeć się, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bo zdarzają się przypadki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się na tyle, że albo jest nie do uratowania bądź kwota jej przywrócenia do działania przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Lecz w licznej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż atutem tego rodzaju rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (chociaż nie zawsze). Mimo to powinno się rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, komputer spadał albo płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna 519220-001 HP Pavilion HDX 16

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj