Ocena użytkowników:

Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S – podstawowe informacje

Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S

Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S

 • Stosowana w laptopach: HP (Hewlett-Packard)
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo przedstawi rozkład na indywidualne role spełniane przez dany element. Za jego pośrednictwem z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych i wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S

Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, czyli, iż w razie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo wydajnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde pojedyncze zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od toku takiego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek próby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Chociaż nie sposób zanegować, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne gdyż bywają przypadki, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się na tyle, że albo jest nienaprawialna bądź całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego rozwiązania problemu jest w szczególności cena (aczkolwiek nie zawsze). Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, komputer spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna 443897-001 HP Compaq 6715S

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj