Ocena użytkowników:

Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520 – niezbędne informacje

Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520

Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520

 • Przeznaczona do laptopów: DELL
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Patrząc na niego łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520

Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520 – naprawa

Naprawa większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużą naprawialnością, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (w większości wypadków niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo wydajnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od typu płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są realizowane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Aczkolwiek nie można wyprzeć się, iż występują naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają awarie, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest oczywiście przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia lub kwota jej naprawy sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania jest szczególnie cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Niemniej jednak powinno się uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał albo płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna WP043 Dell Inspiron 1520

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj