Ocena użytkowników:

Płyta główna R872J Dell Latitude D630 – niezbędne informacje

Płyta główna R872J Dell Latitude D630

Płyta główna R872J Dell Latitude D630

 • Dla notebooków: DELL
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna R872J Dell Latitude D630 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, kontrolowanie dysków twardych i wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – tak naprawdę fizyczne położenie danych komponentów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna R872J Dell Latitude D630

Płyta główna R872J Dell Latitude D630 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna R872J Dell Latitude D630 – naprawa

Naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużą naprawialnością, czyli, iż w momencie samorzutnej, często występującej (zazwyczaj przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo działających i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie wcieknie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna R872J Dell Latitude D630 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna R872J Dell Latitude D630 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna R872J Dell Latitude D630 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie sposoby naprawy zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Choć nie można wyprzeć się, iż są przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają przypadki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest naturalnie rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania bądź wartość jej przywrócenia do działania przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w sporej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego rozwiązania jest głównie cena (jednakże nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, komputer spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna R872J Dell Latitude D630. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna R872J Dell Latitude D630. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna R872J Dell Latitude D630

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj