Ocena użytkowników:

Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749 – niezbędne informacje

Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749

Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749

 • Przeznaczona do laptopów: DELL
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi segmentację na indywidualne role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu z łatwością dowiemy się które części odpowiadają np. za osbługę portów USB, kontrolowanie dysków twardych i wszelkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – tak naprawdę fizyczne położenie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749

Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749 – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (w większości wypadków przypadłość fabryczna) usterki – opisano już sporo efektywnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tego typu usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749 – przykłady napraw

Wszelkie u dołu przedstawiane filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelkie sposoby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Niemniej jednak nie sposób zanegować, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się usterki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania tudzież całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Lecz w sporej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania jest szczególnie cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Aczkolwiek trzeba uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – tego samego rodzaju wada może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna NATO2 LA-5155P Rev 1.0 Dell Studio 1749

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj