Ocena użytkowników:

Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747 – niezbędne informacje

Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747

Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747

 • Używana w laptopach: DELL
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany element. Przy jego pomocy będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za osbługę złączy USB, kontrolę dysków twardych jak i również wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne położenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747

Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747 – naprawa

Naprawa większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w momencie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (w większości wypadków przypadłość fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo działających i długotrwałych procedur naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej widoczne materiały są realizowane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelkie sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się przypadki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest rzecz jasna sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna bądź wartość jej naprawy sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Lecz w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego rozwiązania jest głównie cena (aczkolwiek nie zawsze). Aczkolwiek powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna NAT01 LA-5153P REV 1.0 Dell Studio 1747

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj