Ocena użytkowników:

Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536 – podstawowe informacje

Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536

Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536

 • Używana w laptopach: DELL
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na indywidualne role spełniane przez poszczególny moduł. Za jego pośrednictwem będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych i wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536

Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536 – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, czyli, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (w większości wypadków przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już dużo efektywnych i długotrwałych procedur naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od toku takiego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu przedstawiane materiały są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Aczkolwiek nie sposób wyprzeć się, iż występują naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się przypadki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna tudzież wartość jej przywrócenia do działania przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w licznej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednakże nie w każdym przypadku). Mimo to trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama wada może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna M209C Dell Studio 1535-1536

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj