Ocena użytkowników:

Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521 – niezbędne informacje

Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521

Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521

 • Przeznaczona do laptopów: DELL
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role realizowane przez poszczególny element. Przy jego użyciu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które części odpowiadają np. za osbługę złączy USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521

Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521 – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, czyli, iż w momencie samorzutnej, często powtarzającej się (przeważnie usterka fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo wydajnych i długotrwałych procedur naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy takiego rodzaju usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego gdzie dopłynie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane nagrania są realizowane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym za moment) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Choć nie można zanegować, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają awarie, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest naturalnie sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna lub koszt jej naprawy sporo przewyższa cenę nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania problemu jest w szczególności cena (jednak nie w każdym przypadku). Jednakże trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju wada może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna LA-9104P 0HKJ53 HKJ53 Dell Inspiron 3521 5521

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj