Ocena użytkowników:

Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564 – niezbędne informacje

Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564

Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564

 • Używana w laptopach: DELL
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, stworzyliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role spełniane przez dany moduł. Przy jego użyciu dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – tak naprawdę fizyczne położenie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564

Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564 – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564 – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, często występującej (zazwyczaj niedoskonałość fabryczna) usterki – stworzono już sporo działających i długotrwałych procedur naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564 – przykłady napraw

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek sposoby naprawy zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to częstokroć zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Aczkolwiek nie sposób zanegować, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne ponieważ zdarzają się przypadki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku zakup nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania lub kwota jej naprawy o wiele przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w licznej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem takiego rozwiązania jest głównie cena (jednak nie zawsze). Aczkolwiek trzeba rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, komputer spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna DA0UM3MB8E0 Dell Inspiron 15-1564

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj