Ocena użytkowników:

Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537 – niezbędne informacje

Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537

Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537

 • Dla notebooków: DELL
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo przedstawi segmentację na pojedyncze role realizowane przez dany element. Za jego pośrednictwem z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę portów USB, realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537

Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, często występującej (przeważnie usterka fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo efektywnych i trwałych procedur naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek nie zależy w żadnym stopniu marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej widoczne materiały są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy wszelkie próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nierzadko zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie można zanegować, iż zdarzają się przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają usterki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do wskrzeszenia tudzież wartość jej naprawy przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Lecz w licznej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (jednakże nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał czy też płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna DA0FM7MB8D0 REV D Dell Studio 1537

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj