Ocena użytkowników:

Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300 – niezbędne informacje

Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300

Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300

 • Stosowana w laptopach: DELL
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi segmentację na indywidualne role spełniane przez dany moduł. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za osbługę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – faktycznie fizyczne umieszczenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300

Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, czyli, iż w razie samorzutnej, często powtarzającej się (w większości wypadków usterka fabryczna) usterki – wypracowano już sporo wydajnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek w ogóle nie zależy od typu płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od postępu tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej pokazywane nagrania są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelkie próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nieraz zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej jednak nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne dlatego że bywają przypadki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest naturalnie rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna bądź wysokość kosztów jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa cenę nowej płyty – to logiczne. Lecz w ogromnej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednak nie w każdym przypadku). Niemniej jednak trzeba uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – ta sama wada może ukazać się ponownie w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna CN-0JM679 Dell Precision M6300

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj