Ocena użytkowników:

Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210 – niezbędne informacje

Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210

Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210

 • Dla notebooków: DELL
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę złączy USB, kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne położenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210

Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, czyli, iż w wypadku samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zwykle usterka fabryczna) usterki – stworzono już dużo efektywnych i trwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym podczas gdy jakiekolwiek sposoby naprawy zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej jednak nie sposób zanegować, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają awarie, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo jest nienaprawialna bądź wysokość kosztów jej naprawy przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w licznej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednakże nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama awaria może dać o sobie znać w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, komputer spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna CN-0HN110 LA-3001P Dell XPS M1210

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj