Ocena użytkowników:

Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400 – bazowe informacje

Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400

Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400

 • Stosowana w notebookach: DELL
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Przy jego użyciu dowiemy się które części odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, realizowanie kontroli dysków twardych i wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – naprawdę fizyczne rozlokowanie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400

Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400 – naprawa

Naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (w większości wypadków przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już dużo efektywnych i trwałych sposobów usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400 – przykłady napraw

Wszelkie u dołu przedstawiane materiały są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym podczas gdy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Aczkolwiek nie sposób wyprzeć się, iż występują naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się przypadki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna bądź wartość jej naprawy przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Lecz w sporej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem tego rodzaju rozwiązania jest głównie cena (chociaż nie w każdym przypadku). Aczkolwiek powinno się rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama wada może ukazać się ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, niemniej jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna CN-08YN7X DP N 08YN7X 48.4ES11.011 Dell Vostro 3400

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj