Ocena użytkowników:

Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050 – bazowe informacje

Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050

Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050

 • Używana w laptopach: DELL
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie segmentację na indywidualne role spełniane przez poszczególny moduł. Patrząc na niego dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych jak i również wszelkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – faktycznie fizyczne położenie danych komponentów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050

Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050 – naprawa

Naprawa większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już dużo wydajnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde osobne zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od toku tego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej widoczne materiały są nagrywane w naszym serwisie laptopów i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy wszelkie próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nieraz zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Chociaż nie można wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne jako że bywają usterki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo jest nienaprawialna tudzież wartość jej przywrócenia do działania przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania jest głównie cena (jednak nie zawsze). Mimo to powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał albo płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna Cn-07NMC8 Dell Inspiron 14R N4050

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj