Ocena użytkowników:

Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5 – podstawowe informacje

Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5

Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5

 • Przeznaczona do laptopów: ASUS
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany element. Przy jego pomocy łatwiej zrozumiemy które części odpowiadają np. za osbługę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5

Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5 – naprawa

Naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, powtarzalnej (z reguły usterka fabryczna) usterki – stworzono już dużo działających i trwałych sposobów usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tych usterek jest niezależny od marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w jakim rejonie wcieknie ciecz, ile jej będzie czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5 – przykłady napraw

Wszelkie niżej pokazywane nagrania są realizowane w w naszym serwisie i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek próby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Choć nie można wyprzeć się, iż są naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się przypadki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas zakup nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo jest nie do uratowania bądź całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w sporej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania problemu jest głównie cena (aczkolwiek nie zawsze). Niemniej jednak powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, komputer spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, niemniej jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna Z96S M.B.REC 2.0 ASUS F3-F5

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj