Ocena użytkowników:

Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY – niezbędne informacje

Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY

Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY

 • Stosowana w notebookach: ASUS
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi segmentację na indywidualne role spełniane przez dany element. Przy jego użyciu z łatwością dowiemy się które części odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych a dodatkowo wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY

Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, czyli, iż w razie samorzutnej, powtarzalnej (zazwyczaj niedoskonałość fabryczna) usterki – stworzono już dużo efektywnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek jest niezależny od marki płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w którym miejscu dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu przedstawiane materiały są nagrywane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym podczas gdy jakiekolwiek próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Chociaż nie można wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne jako że zdarzają się przypadki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest rzecz jasna sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo jest nienaprawialna bądź wysokość kosztów jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w sporej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednak nie w każdym przypadku). Niemniej jednak trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna PBL60 LA-7322P REV 1A ASUS K53BY

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj