Ocena użytkowników:

Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ – niezbędne informacje

Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ

Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ

 • Stosowana w notebookach: ASUS
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role spełniane przez dany element. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ

Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dużą naprawialnością, czyli, iż w razie samorzutnej, powtarzalnej (przeważnie niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo działających i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde osobne zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od toku takiego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ – przykłady napraw

Wszelkie niżej pokazywane materiały są realizowane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelkie próby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Chociaż nie można wyprzeć się, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne gdyż bywają usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo jest nienaprawialna lub całkowity koszt jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania jest w szczególności cena (aczkolwiek nie zawsze). Mimo to powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna NX90JN REV 2.0 ASUS NX90JN NX90JQ

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj