Ocena użytkowników:

Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR – niezbędne informacje

Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR

Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR

 • Używana w laptopach: ASUS
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Za jego pośrednictwem łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB, realizowanie kontroli dysków twardych a dodatkowo wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – tak naprawdę fizyczne położenie danych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR

Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w razie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już sporo wydajnych i trwałych procedur naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie dojdzie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele tańsze. Niemniej jednak nie sposób zanegować, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się usterki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nie do wskrzeszenia tudzież całkowity koszt jej naprawy o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Lecz w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego rozwiązania jest szczególnie cena (chociaż nie zawsze). Jednakże trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał bądź płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna M51VA MAIN BOARD REV 2.0 08G2005MA20Q ASUS M51VA-M51VR

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj